KadıköyAng pagbubukas ng linya ng Kartal metro ay naantala sa Hulyo

Ang Kartal - isa sa mga mahahalagang proyekto sa transportasyon ng IstanbulKadıköy Ang pambungad na petsa ng Metro ay ipinagpaliban dahil sa matagal na pagsisikap sa pag-sign. Ayon sa impormasyong natanggap mula sa mga opisyal ng munisipalidad ng Istanbul Metropolitan, Kartal-Kadıköy Metrosu’nda yolcu taşımaya en geç temmuz ayında başlanacak. Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattının ne zaman açılacağı ise belirsizliğini koruyor.


-Kartal-Kadıköy Metrosu’nda çalışmalar devam ediyor. Sürücüsüz kullanım özelliğine sahip yüksek teknoloji ürünü vagonların sinyalizasyon çalışmaları 4 ay daha sürecek. Mayıs ayında Ulaşım AŞ’ye devredilecek hatta 2 ay boyunca yeni bir sinyalizasyon çalışması uygulanacak. Titiz bir çalışma yürüttüklerini anlatan İBB yetkilileri, hatta kullanılacak akıllı vagonların entegrasyonunun sürdüğünü aktardı. Sürücüsüz kullanım özelliği bulunan vagonlarda yolculuk konforu da üst seviyeye çıkacak. Vagonlar arasında geçiş imkânının yanı sıra ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri ile titreşim ve ses izolasyonu da konforu artıran unsurlar. Yangın izolatörleri ile kamera sistemi ise maksimum seviyede güvenliği sağlıyor.

22 km’lik hat tamamlandığında saatte 70 bin, günde ise 1 milyon kişiyi taşıyacak şekilde planlandı. 1,8 milyar dolara mal olan hat hizmete alındığında Kartal-Kadıköy arası 29 dakika olacak. Yapımında dünya rekoru kırılan hatta, sinyalizasyon çalışmaları devam ediyor. Şehir içinde açılan dünyanın en hızlı kazılan hattın temelini 29 Ocak 2005’te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan attı. Kazı çalışmaları, zaman zaman günde 150 metreyi buldu. Günde 250 metre ray montajı yapılarak 48 bin 572 metre uzunluğunda döşeme yapıldı. Hatta 5 milyon 350 bin kilogram ray kullanıldı.

Kadıköy-Kartal metro hattı ile Marmaray, Yenikapı- Hacıosman ve Otogar-Bağcılar-İkitelli hatları tamamlandığında Kartal’dan metroya binen bir yolcu Kadıköy’e 29, Üsküdar’a 35, Yenikapı’ya 47, Taksim’e 55, Otogar’a 66, Hacıosman’a 79, Atatürk Havalimanı’na 79, Olimpiyat Stadı’na ise 89 dakikada ulaşabilecek.

Pinagmulan: ZAMAN


Paghahanap ng Balita sa Balita

Maging una sa komento

Yorumlar